Moc vás všechny zdravím v září. Je to měsíc, kdy dostávám oproti jiným měsícům o něco víc zabrat. Po relativním letním klidu nastává pěkně ostrý start. Telefonáty, e-maily, poptávky po kurzech, zařazování studentů do skupin, vysvětlování novinek, samotná výuka, konec volných letních večerů, zkrátka je to “jízda”. Mám tudíž jako každý rok jediný cíl – přežít září ve zdraví, tělesném i duševním. Tak snad i letos!

Co se mimojiné přihodilo v září, a jaké tipy jsem pro vás vybrala?

Po delší době jsem se zúčastnila každoroční konference, pořádané Asociací pro učitele angličtiny v ČR. Jelikož letos se akce konala v Přerově, nemohla jsem odolat. Navíc, hlavním hostem byl nadšený učitel z Brna Broňa Sobotka, a já se s ním již konečně chtěla potkat osobně a seznámit. Podařilo se, kontakt navázán, mám radost. Jeho workshop předčil mé očekávání, Broňa je naživo ještě větší sympaťák než možná působí ve svých videích. Všechny jeho online kurzy můžete sledovat na jeho webu www.brona.cz, a samozřejmě na všech sociálních sítích. Broňa pro své příznivce točí vzdělávací videa, naposledy je to jeho kurz anglických předložek, malou ochutnávku můžete zkusit zde – rychlotestík, který vám zabere cca 5 – 10 minut. https://brona.cz/test-anglicke-predlozky-mistni-prepostion-of-place/

Nedávno byl spuštěn nový český projekt online konverzační výuky, tak trochu připomínající službu iTalki (www.italki.com). Zatímco iTalki funguje tak, že lekci si předem zaplatíte, domluvíte čas a v tento domluvený čas musíte být připraveni u svého počítače, abyste o lekci nepřišli, nová služba Blabu funguje na principu – máš momentálně čas? Zajdi na www.blabu.com, podívej se, kteří lektoři jsou zrovna dostupní, vyber si lektora a délku lekce – 15 / 30 / 45 minut, a je to. 15-ti minutová lekce stojí USD 3.95. Což je myslím velmi přijatelná cena. Blabu jsem osobně vyzkoušela, moje australská lektorka Kirra byla velmi příjemná, pohotová. Pokud se odhodláte, že chcete vyzkoušet online lekci, je vždy dobré mít předem promyšleno, na co se chcete zaměřit, být konkrétní. Každý lektor se vás nejdřív zeptá na základní údaje – jméno, bydliště, zaměstnání – a jeho další otázka je, co byste se chtěli v lekci naučit. Je tedy dobré vědět, zda chcete procvičit nějakou konkrétní gramatiku, slovní zásobu, na jaké téma chcete mluvit, či upozornit, aby vás lektor opravoval, pokud o to stojíte. Z mých zkušeností nejsou online lekce  u českých studentů příliš oblíbené, stále preferujeme osobní kontakt s lektorem, kterého známe, ale na druhou stranu – kdo zkusil, většinou byl velmi spokojený a nelitoval. Zaprvé, jde o “krok dopředu”, tedy dobrý pocit sám ze sebe, zadruhé – je to opravdu přínos pro angličtinu. Já se za 15 minut dozvěděla cca 10 nových výrazů, které můžu od té doby s klidem používat ve své angličtině, a které bych z knih těžko vyčetla.

Druhý zářijový týden jsem obdržela slavnostní obálku ze Slovenska, od polyglotky Lýdie Machové a jejího týmu (www.jazykovymentoring.sk). Co v ní bylo? Po dvou letních měsících intenzivního (samo)studia konečná bilance a zúčtování. Když se tak člověk učí pravidelně každý den něco, ani mu to nepřijde, ale když se sečte suma sumárum, po dvou měsících vyjde moc hezké číslo – počet hodin strávených s angličtinou. 136 letních hodin. Čtení, poslouchání, mluvení, psaní. Proto radím, zapistujte si své pokroky. Kolik minut se učíte, a co. Když vám bude nejhůř a budete chtít s učením přestat, stačí se podívat na papír… třeba vám to zvedne náladu aspoň tak, jako mně.

V sousedním Holešově od letošního října startuje parádní záležitost pro všechny, kteří si chtějí příjemnou formou popovídat v angličtině – u kávy, vína či něčeho dobrého. Každou středu mezi 18. a 20. hodinou můžete přijít do kavárny Biograf Café (vedle holešovského kina) a bavit se v angličtině s rodilým mluvčím. Rezervace míst nutná. Tyto večery jsou zdarma, samozřejmě za cenu útraty v kavárně. Já jsem na první říjnovou středu, 2.10,  rezervovala 4 místa pro své studenty a určitě se tam zajedu podívat, abych vám mohla dát vědět, jak akce probíhá. Těším se! 

Opět se mi poštěstilo zažít tak trochu jiné lekce angličtiny. Třeba v kavárně nebo při cyklovyjížďce podzimním lesem. Samozřejmě se snažíme udělat si společný čas hezký i v učebně. Mám ty nejskvělejší studenty. Nosí s sebou zákusky, víno, burčák, občas mi na stole přistane hezká kytička. Děkuji za to 🙂

Poslední zářijovou sobotu jsem spolu s mými kamarády – Rosariem Duardem a Hankou Hubíkovou – uspořádala “Italian party”. Rosario je nadšený gurmán, který miluje dobré jídlo, a navíc – rád ho i připravuje pro jiné. Na tuto párty nám přichystal italské delikatesy jako zapečený lilek, lasagne nebo tiramisu. Nechyběly italské drinky – Aperol Spritz či vína. Pro pobavení nám ukázal své oblíbené karetní triky, a jako vždy byl zábavný společník. Moc jsme se nasmáli.  Na tyto akce jsou vždy zváni úplně všichni z řad veřejnosti, aniž by museli být mými studenty. Přijďte se příště pobavit i vy, slibuji, že nebudete litovat 🙂 Hanku vám brzy také představím, je to moje milá kolegyně a kamarádka, zkušená lektorka angličtiny. Hanka žila dlouhou dobu ve Velké Británii, kde studovala angličtinu, a kde se mimojiné seznámila s Rosariem, poté učila pro přední jazykové agentury a školy. Nyní zakotvila v Bystřici a brzy si otevře své jazykové studio výuky angličtiny pro děti a mládež. Těším se na naše společné akce s Hankou. 

Pokud chcete být informováni o všech akcích jako první, přihlaste se k odběru příspěvků zde na mém blogu, či sledujte Fb stránky Angličtina BpH, případně se připojte k Fb skupině English BpH. Svým studentům veškeré novinky zasílám i do virtuálních tříd na Edmodo. 

Přeji všem krásný říjen. 

Lenka

Mám nový web!

X