Víte, co slyším na lekcích nejčastěji? „Moc se omlouvám, Lenko, ale já na dnešek fakt nic nestihl/-a, je toho teď tolik…“ V duchu naprosto souhlasím – ano, je. Zároveň ale studenti na lekce chodí, vždy najdeme společné téma, o kterém diskutujeme celou hodinu. Není výjimkou, když se tento koloběh opakuje, protože ono „toho je vždy tolik“ – a  – vždy bude. Ne-li víc. Takže, co s tím?

Chceme-li žít naplno, pracovat, věnovat se rodině, cestovat, vařit – doplňte si co chcete, musíme se naučit využívat čas trošku „jinak.“ Cizí jazyky k sobě pustit i v době, kdy děláme nějakou „hluchou“ činnost. Někam přejíždíme. Uklízíme. Sedíme v čekárně. Venčíme psa. Cokoliv. A nejjednodušší cesta, jak činnosti kombinovat, je pustit si cizí jazyky do ucha. Nic nového a převratného, hlásám to kudy chodím. Jen jsem svým studentům slíbila, že nasdílím odkazy na YouTube kanály, které by je mohly zajímat, a zároveň je rozhodně něco naučit. A snad i pobavit. 🙂

Berte je jako inspiraci ode mne a mých studentů. Nejlepší vždy je, když vy sami narazíte na kanál, který je vám sympatický, hezky mu rozumíte, a máte motivaci se k němu velmi často vracet. Vyberte si jeden, kterému dejte šanci měsíc, dva. Vybírejte z něj ta nejzajímavější videa, pracujte s titulky, textem. Mluvte o videích nahlas, sami pro sebe, a aktivujte tak svoji slovní zásobu. Uvidíte, že se pravidelným poslechem zlepšíte mílovým skokem.

Well, let´s get started! ✨

ZAČÁTEČNÍCI a MÍRNĚ POKROČILÍ

Angličtina pro samouky – Jana Dvořáková Pro studenty, kteří ocení výklad v češtině, pomalé vysvětlování a společné procvičování. Ideální kurz pro samouky začátečníky.

English Hacker – Angličtina s Markét Česká lektorka, online videa pro samouky, současná angličtina, gramatika, frázová slovesa – Markét se vážně snaží!

Anglická výslovnost s Irenou Výborně vysvětlená výslovnost základních i pokročilých jevů, skvělá lektorka. 

Easy English Krátká animovaná  videa, díky nimž se naučíte slovní zásobu, procvičíte konverzace v různých životních situacích, ale i např. gramatiku a hovorové výrazy. Za mě – fakt dobrý.

Extra English V podstatě takoví “Friends”, ale zpracováno pro studenty. Krátké epizody, seriál na pokračování. Není nejnovější, ale je to takový “držák”.

STŘEDNĚ POKROČILÍ A POKROČILÍ

Dream Prague Sledujte Američanku Jennifer a její poznávání českého života. Je zábavná, dozvíte se hodně o životě cizinky v Praze, ale také o kulturních rozdílech mezi Čechy a Američany. 

mmm English (English with Emma) Emma je oblíbená u mých studentů, mluví srozumitelně, vysvětluje, učí, motivuje.

English with Lucy Lucy ocení (nejen) pánové, kteří rádi koukají na krásné ženy. 🙂 Lucy je oblíbená online lektorka s krásnou britskou angličtinou. Najdete zde gramatiku, slovní zásobu, výslovnost, videa ze života. No prostě zkuste, bude-li Lucy pro vás ta pravá. 

Learn English with Bob the Canadian Abych byla genderově vyvážená, Bob je také moc fajn učitel. Jak název napovídá, Kanaďan, takže občas se dozvíte o životě v Kanadě, ale jinak probírá úplně všechno “ze života.” Učí “v pohybu”, takže vidíte, co dělá, slyšíte, co dělá, lépe si tak výrazy zapamatujete. 

TED Ed Odnož uznávaného projektu www.ted.com, který můžete na YT kanálu najít také pod názvem TED. Pětiminutová animovaná videa, která objasňují nejrůznější témata. Dostanete odpověď na otázky, které vás možná ani nikdy nenapadly. Rozhodně vyzkoušejte!

73 Questions Vogue Pro fanoušky celebrit. A na procvičení otázek. Kanál magazínu Vogue. Podívejte se, jak žijí slavní zpěváci, herci, sportovci, modelky. A jak pohotově odpovídají na všetečné otázky. Je jich vždy přesně 73. 

English Speeches Inspirační a motivační projevy lidí, kteří něco zažili, dokázali. Pod videi možno stáhnout pdf s přepisem. Pro pokročilé skvělý poslech do auta místo rádia, či na vycházky se psem.

Learn English with Speeches Zjednodušená verze předchozího kanálu pro studenty angličtiny – naprostá pecka, i pro mírně pokročilé. Zjednodušené proslovy, krátké výňatky, doplněné přepisem přímo na obrazovce, navíc s vysvětlivkami jednotlivých slovíček.

Toto jsou kanály, které baví v angličtině mne. Možná neosloví vás, ale kdyby jen jeden z nich se stal tím místem na internetu, které začnete pravidelně vyhledávat, měl tento článek smysl. Opět zopakuji, najděte si svůj vlastní kanál. Zkuste třeba vyhledat pomocí “ESL + téma, o kterém se něco chcete dozvědět”, případně doplnit vaši jazykovou úroveň. Uvidíte, čím vás vyhledávač překvapí. 

Hlavně si poslech užívejte, o to jde především. Vystavit se poslechu toho, co nám dělá radost, a nepouštět k sobě každodenní “hororové” zprávy. 

Mějte se krásně a máte-li jakékoliv další tipy či komentáře, napište mi. Budu za ně opravdu ráda. Držte se. ?

Lenka

 

 

 

 

Mám nový web!

X