Zdravím všechny čtenáře blogu s pár řádky o tom, jak šel čas s angličtinou v Bystřici pod Hostýnem v dubnu 2020. Přemýšlela jsem trochu usilovněji než jindy, které dubnové události stojí za to zaznamenat, pokud slovo „události“ není příliš nadnesené.  

U mne osobně na první pohled vlastně asi nic významného, i když zkoumání vlastních pocitů během “lockdownu”, to je tedy bouře. Některé dny v diáři náhle zejí prázdnotou. Od dní, kdy máte pocit, že toho tím pádem stihnete TOLIK, a nakonec toho taky díky pracovnímu “flow” tolik stihnete, ke dnům, kdy za celý den zvládnete maximálně dát dětem 3x denně jídlo a odploužit se zpět do postele. Střídá se to u mne jak na houpačce. 

V březnu jsem psala, jak mé pracovní dny dostávají nový řád – stále se o to snažím, ale ne vždy se to podaří. Jsou rána, kdy „radostně“ vyskočím z postele a jdu realizovat vše, co mi za minulý den proletělo hlavou. A potom dny, kdy se nedonutím naprosto k ničemu. Nemám ani chuť otevřít ten zatracený počítač. Je tu prosím někdo, kdo to má podobně? 🙂

Možná jste zaznamenali, že jsem začala trošku víc přispívat na sociální sítě, i to je moje terapie, kterou si kompenzuju nedostatek sociálních kontaktů. Rozhodně to není stoprocentní náhrada. Ale pár malých věcí se přeci jen z mého pohledu podařilo. Některé jsem jen uspíšila, původně měly ožít až o letních prázdninách.

Na Facebooku mne můžete sledovat na dvou frontách. Na stránce Angličtina Bph, https://1url.cz/QzqT6,  chci informovat o novinkách týkajících se mé práce, výuky v Bystřici, o akcích pro veřejnost atd.

Ve skupině English BpH chci jít více do hloubky, sdílet tipy na učení, zajímavé články, videa, aplikace, které se mi či mým studentům osvědčily.  Podělit se o videa a zážitky z akcí s „cizinci“. Pokud vás to zajímá, přidejte se. Jste vítáni.

Na Instagramu https://www.instagram.com/olsovalenka_anglictinabph/ zase sdílím fotografie či videa z každodenního života kolem nás, okomentované anglickými frázemi. Teprve začínám, trošku pozdě, ale přece 🙂

Byl čas na úklid učebny. Navštívil mne tam můj kamarád, skvělý člověk mnoha talentů a nadání Jarda Šallé, že mi učebnu nafotí. Proč ne? Jenže…výsledné fotky jsou sice krásné, ale velmi smutné. Chybí tam lidské příběhy. Učebna se již těší na dýchánky s něčím dobrým ke kávě – kávovar naštěstí svoji práci nezapomněl, s vínkem, pivem a brambůrky, tak jak to mají mí studenti rádi. Já snad na znovuotevření upeču i dort, jak moc se těším! Jardo, moc děkuji, a jsi srdečně zván na hostinu! Vím, že Ty máš mimo jiné rád i poctivé silné kakao, budu připravena! 🙂

Aby se zabavily místní děti a rodiče měli inspiraci, kam vyrazit na vycházku do přírody, rozhodla jsem se v různých částech Bystřice a okolí schovávat poklady s trochou angličtiny na procvičení. Informace o aktuálním pokladu najdete na Facebooku Angličtina BpH, v Událostech. Na jeho nalezení je vždy celý týden. Pokud nejste příznivci Facebooku, stačí se přihlásit k odebírání Zpravodaje a nepřijít tak o novinky o pokladech – v levém dolním rohu na https://www.anglictinabph.cz/blog/Od nálezců dostávám velmi milé vzkazy, které mi vždy udělají velkou radost. Zde jeden z nich:

“Mission completed! Treasure found. It took less than one hour to walk up to the treasure and back to the tennis courts, where we started. It is a pleasant walk, suitable even for kids. My husband, who comes from another town, discovered the beauty of Zábřeh. It was not so hard to find the treasure. Of course, with a small help from Lenka.  There are a lot of nice activities in there. The kids enjoyed them. Leni, thanks a ton for your brilliant idea!” J.Š.

Všem zájemcům po dobu trvání karantény zasílám denně na e-mail krátké vysvětlení nějaké fráze, frázového slovesa, idiomu, něco málo z gramatiky, taková denní kapka. Pokud také chcete dostávat “A PHRASE A DAY”, tzv. APAD, jenž jedna moje studentka hezky nazvala “každodenní nÁPAD”, stačí mi dát vědět na: lenka.anglictinabph@gmail.comJeden příklad takového e-mailu je zde: 

Dnešní idiom, který možná budeme potřebovat “after lockdown” 🙂 to GO COLD TURKEY.

Možná jste ho již někdy slyšeli, rozumíte jednotlivým slovů. Vzpomenete, co znamená?

Když si vybavíte studeného krocana (a turkey), respektive jeho studenou kůži – má “goosebumps” – “husí kůži” – hrbolky….a taková husí kůže se nám objeví, když nám něco naráz začne chybět, začneme se třást – máme “absťák” – a přesně to je ono. 

TO GO COLD TURKEY – začít abstinovat, být na odvykačce, přestat brát drogy, přestat pít alkohol. Well, do you know anyone who needs to go cold turkey? 🙂

Zde jeden z milých povzbuzujících ohlasů na APAD:

Leni, je to super 🙂 Tím, že je to kratší, si to spíše zapamatuju. A je fakt, že si některé přepisuju. Každý den se těším na další. Díky za tvou práci, určitě to má smysl. “K.P.”

Stále platí má nabídka ONLINE lekcí na míru. 30 min, 60 min. Záleží jen a jen na vás. Vy si řeknete, co potřebujete probrat, procvičit, já připravím materiál a vše si spolu užijeme. Neváhejte se mi ozvat. Děkuji všem, kteří nabídky využívají 🙂

Najít v těchto dnech motivaci k učení cizího jazyka je čím dál těžší, jsme všeobecně unavení ze situace doma, v práci. O to důležitější, pokud nechceme přestat a přijít tak o to, co jsme se již naučili, je najít si něco, co nás OPRAVDU BAVÍ. Co běžně denně rádi děláme. Spousta aplikací a zdrojů je navíc v současné době po dobu karantény ZDARMA. Objevili jste vy také tu svoji? Napište mi, budu moc ráda sdílet vaše tipy dál. Zatím tyto zdroje zdarma prozkoumávám a v příštím příspěvku vám o nich napíšu víc. Promise. 🙂

Také děkuji všem mým milým studentům, kteří mi stále volají, a díky nimž se mi o to hůř klesá na mysli. Moc si toho vážím. Nakonec tedy můžu potvrdit starou známou pravdu, že „zlé“ bylo k něčemu dobré. Mějte se moc hezky, a přeji krásný a špatnými zprávami nerušený MÁJ.

Lenka

Mám nový web!

X